Home / Bałkany / Albania / Albania: Odebranie licencji CEZowi pogorszy relacje z Czechami i UE – Nečas

Albania: Odebranie licencji CEZowi pogorszy relacje z Czechami i UE – Nečas

Odebranie licencji na działalność w Albanii dystrybutorowi energii CEZ Shpërndarje, spółce-córce czeskiego ČEZu, to „bardzo negatywny” sygnał dla relacji między obu krajami, a krok ten każę wątpić w poważne podejście Albanii do planów integracji europejskiej, powiedział premier Czech Petr Nečas, jak informuje portal bne.

– Działania podjęte przez albańskie władze w stosunku do CEZu są wielce rozczarowujące – napisał Nečas w komunikacie prasowym deklarując wsparcie dla działań odszkodowawczych czeskiej spółki ČEZ, która zapowiedziała odwołanie się do międzynarodowego sądu arbitrażowego po tym jak w dniu 21 stycznia albański Urząd Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë, ERE) zdecydował o odebraniu licencji na dystrybucję energii CEZ Shpërndarje, o czym pisaliśmy tutaj.

Nečas  ostrzegł, że w wyniku ostatnich posunięć albańskiego rządu ucierpią tradycyjnie dobre stosunki między Albanią i Czechami, a nawet z całą Unią Europejską.

– Republika Czeska nie może zlekceważyć postępowania wobec czeskiego inwestora w kontekście aspiracji unijnych Albanii – powiedział premier Czech. – W celu uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej Albania musi dowieść praworządności oraz spełniania podstawowych zasad kształtujących otoczenie rynkowe.

 

Źródło: bne

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE