Home / Bałkany / Albania / Albania: Nie raj, tylko piekło podatkowe

Albania: Nie raj, tylko piekło podatkowe

Albański system podatkowy jest jednym z najbardziej uciążliwych na świecie, i to mimo podatku liniowego, wynika z analizy Banku Światowego.

Albania może być dumna z systemu podatku liniowego wynoszącego 10%, który wyróżnia  ją spośród innych krajów, jednak wiele dodatkowych procedur związanych z opłatami i ukrytymi kosztami sytuują Albanię wśród krajów stwarzających największe problemy dla biznesu, oceniają autorzy raportu.

Wbrew temu, co twierdzi premier kraju, iż – jesteśmy krajem – rajem dla fiskusa, odnosząc się do podatku liniowego, autorzy w ostatnim raporcie Doing Business 2013, poprzez wnikliwą analizę systemu podatkowego – ukazują szereg bardzo poważnych problemów związanych z tym faktem.

Światowy Bank klasyfikuje Albanię wśród krajów o najbardziej zawiłym systemie podatkowym w regionie, a nawet i na świecie, który stwarza poprzez to dodatkowe koszty i kary dla firm.

W najnowszym zestawieniu Rozliczenia podatkowe w 2013 (Paying taxes 2013), w którym szczegółowo został przeanalizowany system fiskalny 185 gospodarek świata, Albania znajduje się w tym rankingu na 25. miejscu od końca. Zdaniem autorów raportu, głównym powodem tego są liczne procedury i obciążenia administracyjne, związane z prowadzeniem działalności Albanii, w porównaniu z innymi krajami.

W Albanii, przedsiębiorstwo musi rozliczać się z fiskusem średnio 44 razy rocznie, wynika z raportu. Obejmuje to składki, podatek dochodowy, VAT i inne podatki lokalne. W krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej jest to średnio 28 płatności rocznie, podczas gdy w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) liczba rozliczeń to 12, czyli prawie czterokrotnie mniej.

Duża liczba rozliczeń zwiększa czas i koszt podatku od działalności gospodarczej. Zdaniem autorów raportu Światowego Banku, przedsiębiorcy w Albanii spędzają 357 godzin rocznie przygotowując i wypełniając dokumenty, a także rozliczając się ze wszystkich zobowiązań podatkowych. W regionie czas na wykonanie tych wszystkich czynności wynosi 260 godzin, podczas gdy w krajach rozwiniętych, firmom przygotowanie dokumentów i rozliczenie się z fiskusem zajmuje tylko 176 godzin w roku.

Uproszczenie procedur podatkowych jest jednym ze wskaźników, w związku z którym Albania wypada słabo. W 2008 r. Albania pod względem dwóch wskaźników, zarówno liczby rozliczeń i potrzebnego czasu na wypełnienie rozliczeń, zajęła wyższe miejsce niż średnia w regionie. Ale podczas gdy inne kraje uprościły od tego czasu proces rozliczeń podatkowych, w Albanii pozostał on niezmieniony.

W konsekwencji, pomimo iż Albania jest zaliczana do krajów o niskich podatkach, jej systemem podatkowym rządzi biurokracja oraz zawiłe procedury, które nie tylko w regionie, ale także na świecie obciążają przedsiębiorstwa  dodatkowymi kosztami.

 

Źródło: Gazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE