Home / Bałkany / Albania / Albania: Negocjator pomoże rozwiązać spór CEZu z rządem

Albania: Negocjator pomoże rozwiązać spór CEZu z rządem

Dystrybutor energii elektrycznej CEZ Shpërndarje, spółka córka czeskiego ČEZu, zaangażowała negocjatora, który ma pomóc rozwiązać problemy związane z działalnością w Albanii, informują media. Rozmowy zapowiadają się burzliwie, ponieważ albański rząd wydaje się nie dostrzegać swojego wkładu w konflikt.

Stosunki albańskiego rządu i CEZu od pewnego czasu są już mało „dyplomatyczne,” a  w ostatnim czasie napięcie związane z problemami dystrybutora w Albanii, i jego relacjami z rządem i Albańskim Koncernem Energetycznym (Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, KESH) rośnie. W tych warunkach firma CEZ Shpërndarje postanowiła zatrudnić brytyjskiego negocjatora.

Zaangażowaniu  tego negocjatora będą towarzyszyć inne zmiany w obrębie firmy, podał CEZ w komunikacie prasowym.

– Doświadczeni prawnicy będą pełnić rolę niezależnych mediatorów, i starać się rozwiązać problemy […], które w większości mają charakter prawny, a nie biznesowy – poinformował CEZ. – Równocześnie na walnym zgomadzeniu CEZ Shpërdarje przedstawiony zostanie wniosek o zmienę struktury rady nadzorczej, redukcję liczby jej człoków do trzech z obecnych  sześciu, a także o zmniejszeniu zarządu do jednej osoby z trzech.

Czeska firma stara się unikać spięć, negocjacje z albańskim rządem zapowiadają się jednak cieżko, biorąc pod uwagę, że albańskie Ministerstwo Finansów nie poczuwa się do odpowiedzialności za zaistniałą sytuację.

– Podpisaliśmy umowę prywatyzacyjną z firmą ČEZ i spełnienie wzajemnych zobowiązań jest konieczne – mówi minister finansów.

– Podejmiemy się wszelkich działań, aby wypełnić obowiązki wynikające ze strony państwa i spełnimy wszystkie zobowiązania poczynając od producenta, a kończąc na sprzedawcy, aby wszystko było wykonane zgodnie z prawem – zadeklarował Bode dodając jednak, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z przepisami, a rząd nie jest w stanie uznać żadnych zobowiązań, które go nie dotyczą.

Niezależnie, czy spór Albanii z CEZem zakończy się konsekwencjami dla budżetu, czy nie, zdecydowanie nie wpłynie on pozytywnie na wizerunek Albanii w kontekście attrakcyjności dla zagranicznych inwestycji.

 

Źródło: panorama.com.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE