Home / Bałkany / Albania / Albania: Inflacja zwalnia do 2,4% w październiku

Albania: Inflacja zwalnia do 2,4% w październiku

Inflacja spowalnia drugi miesiąc z rzędu, co odzwierciedla spadek indeksu dóbr konsumpcyjnych do 2,4% r/r w październiku z 2,6% r/r we wrześniu i 2,8% r/r w sierpniu, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Tempo wzrostu cen utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. 1-3%.

W październiku najbardziej wzrosły ceny zaopatrzenia w wodę, aż o 22% r/r, oraz owoców, o 17% r/r. Ceny żywności ogółem były o 3,4% wyższe niż rok wcześniej, wyrobów tytoniowych o ponad 5%, a alkoholu o niecałe 3%. Drożały również usługi transportowe, o ponad 4% r/r.

Jednoczesnie kolejny miesiąc z rzędu spadały ceny odzieży i obuwia, o 2% r/r, czynsze, o 1,5% r/r, oraz ceny sprzętu audio i video, o 3% r/r.

W skali miesiąca najbardziej podrożały napoje alkoholowe i tytoń, o 1,5% m/m, a także usługi związane z edukacją, o prawie 2% m/m.

Średnioroczna inflacja pozostaje w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. między 1% a 3%. We wrześniu Bank Albanii ponownie odstąpił od zmian stóp procentowych, które w lipcu ustalono na najniższym w historii poziomie ze stopą referencyjną równą 4%.

 

Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-październik 2012 r.

 

Źródło: INSTAT

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE