Home / Bałkany / Albania / Albania, Grecja, Włochy: Podpisano memorandum o TAP

Albania, Grecja, Włochy: Podpisano memorandum o TAP

Albania, Włochy i Grecja podpisały trójstronne memorandum o współpracy w sprawie budowy gazociągu transatlantyckiego, którego 180-kilometrowy odcinek ma przecinać terytorium Albanii, powiedział mediom premier Sali Berisha.

Albański odcinek gazociągu ma zaczynać się w pobliżu Miras koło Korczy, przebiegać przez okolice Fieru,  i dalej do Włoch w pobliżu San Foca. Wśród udziałowców gazociągu znajduje się między innymi firma Statoil.

Trans Adriatic Pipeline (TAP) ma transportować gaz z Azerbejdżanu, stanowiąc alternatywną w stosunku do Rosji drogę przesyłu tego surowca  do Europy. Projekt stanowi część szeroko zakrojonego planu tak zwanego południowego korytarza energetycznego. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego Europy przez dywersyfikację źródeł dostaw gazu. Jest to jeden z priorytetów Komisji Europejskiej w planie budżetowym na lata 2014-20.

Projekt gazociągu konsoliduje się od roku 2003. Kaspijskie konsorcjum gazowe Shah Deniz, właściciel znacznych zasobów gazu w Azerbejdżanie, w lutym 2012 wstępnie wybrało TAP jako priorytetowy szlak przesyłowy do Włoch. Drugi etap wydobycia w Shah Deniz ma się rozpocząć na przełomie 2017/2018 i wtedy również ma ruszyć funkcjonowanie TAP.

Konkurentem TAP o transport gazu Shah Deniz  jest gazociąg Nabucco, którego trasa obejmuje Austrię, Bułgarię, Rumunię i Węgry. Nabucco ma dostarczać gaz z Azerbejdżanu, Iranu i Rosji. Budowa tego gazociągu ma się rozpocząć już pod koniec roku 2012 i zakończyć w roku 2015.

Oba projekty są dofinansowywane ze środków unijnych.  Shah Deniz ma podpisane wstępne umowy o współpracy zarówno z TAP, jak i z Nabucco. Na wynik rywalizacji przyjdzie więc jeszcze poczekać.

 

Źródła: TV Scan, MAPO, Top Channel, naturalgaseurope.com 1 i 2

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE