Home / Bałkany / Albania / Albania: CEZ wbrew władzom wystawia swoje udziały na sprzedaż

Albania: CEZ wbrew władzom wystawia swoje udziały na sprzedaż

CEZ - TV Scan

Wbrew zastrzeżeniom Ministra Gospodarki czeski ČEZ, który jest właścicielem energetycznej sieci dystrybucyjnej w Albanii oficjalnie rozpoczął procedury sprzedaży swojej działalności w Albanii.

W środę ČEZ opublikował w prestiżowej gazecie „Financial Times” komunikat, w którym zwraca się do potencjalnych inwestorów, którzy byliby zainteresowani kupnem udziałów tej firmy w Albanii. ​​”CEZ Group” rozważa sprzedaż 76 % akcji i czeka na oferty nie później niż do 15 stycznia do godziny 12. Doszło to tego po długim konflikcie z rządem i ČEZ uprzedzał, że zanim wycofa się z albańskiego rynku, najpierw będzie chciał sprzedać swoje akcje w Albanii.

Na oświadczenie o sprzedaży akcji zareagował Minister Gospodarki twierdząc, że nie pozwoli na sprzedaż, oceniając tę inicjatywę jako nielegalną, gdyż zdaniem Ministerstwa na ten czas firma nie ogłosiła sprzedaży oficjalnie, a w toku jest rozpatrywanie licencji kompanii przez Urząd Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë – ERE). Ale mimo tego ostrzeżenia, czeska grupa i tak zapowiada sprzedać swoje akcje w Albanii, zaczynając i otwierając już oficjalnie proces sprzedaży.

Tymczasem ERE rozpoczęło przygotowania do zmiany operatora sieci dystrybucyjnej i przyjęła procedury mianowania administratora, który będzie zarządzać system dystrybucji po odejściu CEZu. Ma to zapobiec ewentualnej próżni w zarządzaniu systemem dystrybucji, od momentu odebrania licencji spółce ČEZ, a przejęciem obowiązków przez zwycięskiego kandydata na stanowisko administratora. Miałby on po objęciu urzędu, być odpowiedzialny za organizację pracy w zarządzaniu działalnością spółki, w tym opracowaniem planu poprawy sytuacji finansowej.

 

Źródła: gazeta-shqip.com, top-channel.tv

About Mateusz Czaja

KOMENTARZE